Türkiye Otomotiv Sektörü

Türkiye Otomotiv Sektörü


Otomotiv endüstrisi, terim anlamı olarak, motorlu araçları tasarlayan, geliştiren, üreten ve pazarlayan iş sektörüdür. Otomotiv sanayi tüm sanayileşmiş ülkelerde ekonominin lokomotifi olarak kabul ediliyor. Demir-çelik, kalıp, petro-kimya, lastik gibi temel sanayi dallarında başlıca alıcı ve bu sektörlerdeki teknolojik gelişmelerin de sürükleyicisi olarak otomotiv sanayi karşımıza çıkıyor. Dolayısı ile bir ülkede otomotiv sektörü gelişir ve büyürse ülke ekonomisi ve sanayisi de gelişiyor.

Ülkemizde de otomotiv sanayi her geçen gün gelişiyor. Otomotiv Sektörünün önemini ve yerli otomobilimizi üretmemiz gerektiğinin her dönem farkındayız. Yerli otomobil macerasının II. Abdülhamid’e kadar uzandığını ve 1884’te Abdülhamid Han’ın yerli otomobil için talimat verdiğini biliyoruz. Keza yerli otomobil üretiminin temelleri atıldı ve 2020 yılında yerli otomobilin yollarda olacağı kesinleşti. Günümüze değin süren bu macera nihayet gerçeğe dönüyor  ve yerli otomobilin ilk prototipi basınla payaşıldı.

Her yıl düzenli olarak açıklanan Rapora göre 2016 yılında dünyada 1.2 milyar motorlu taşıt var ve TÜİK verilerine göre de Türkiye’deki motorlu araçların sayısı ise 20.350.893 adet.

Ülkemizdeki bu araçların; % 53,2’si Otomobil, % 16,3’ü Kamyonet, % 14,5’i Motosiklet, % 8,5’i Traktör, % 4 ’ü Kamyon, %  2,2’si Minibüs ve % 1.1’ i Otobüs olarak kayıtlara geçmiş.

Öte yandan Türkiye’de cinsiyetlere göre araç dağılımında ise erkekler % 77,2 orana sahip iken Kadınlar % 22,8 orana sahip.

Öte yandan dizelin pazardaki payı yine yüksek ve otomotiv sektöründe en çok satan markaların  başında;
İlk sırada 59.302 adet ile Volkswagen (Binek: 43.721 – Ticari: 15.581),
İkinci sırada 58.794 adet ile Renault (Binek: 52.517 – Ticari: 6.277),
Üçüncü sırada ise 50.977 adet ile Ford (Binek: 21.176 – Ticari: 29.804) geliyor.

IMF, OSD ve ODD gibi birçok otoriter kaynaktan faydalanılarak oluşturulan  2016 yılı rapora göre  dünya otomotiv sektörü %3,2 Avrupa pazarı % 8,3 büyürken Türkiye otomotiv pazarı % 1,9 küçülmüş.

Bu yılın Ocak-Mayıs döneminde geçen sene aynı döneme oranla Ülkemizdeki otomotiv sektöründeki üretim payı % 9, otomobil üretimi ise % 13 artmış. Bu da Türkiye’nin otomotiv piyasasında Avrupa 7’ si olmasını sağladı.

Rapor’da geleceğe dair verilerde yer alıyor. Takvimler 2035 yılını gösterdiğinde yollarda 2 milyar taşıt olacak ve bunların 76 milyon adedi sürücüsüz araçtan oluşacak. Elektrikli araçlardaki bataryaların %35 ucuzlaması ile devam eden elektrikli araç maliyetlerindeki gelişim sonucu uzmanların tahmini verilerine göre 2022 yılında akaryakıt ile çalışan taşıtlar ile elektrikli araçların fiyatları eşit seviyeye gelecek.

varcomtr

Türkiye'nin Ticaret Sistemi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Parse error: syntax error, unexpected '[', expecting ')' in C:\Inetpub\vhosts\var.com.tr\httpdocs\wp-content\plugins\wp-accordions\admin\parts\accordion-shortcode.php on line 19